rezervace vstupenek - Špalíček/B. Martinů - Kongresové centrum Prahacz  |  en  
 

  Realizační týmEva Blažíčková

foto

Taneční pedagožka, choreografka V r. 1975 zakladatelka Studia komorního tance Praha, 1992 zakladatelka Konzervatoře Duncan centre. Choreografická spolupráce s divadly: Olomouc 1989, Disk 1988, Divadlo hudby 1982 až 1988, Národní divadlo 1983, Divadlo na Vinohradech 1982, 1975-1990 spolupráce s filmem a televizí. Zahraniční umělecká a pedagogická praxe /především Německo, Maďarsko, Itálie, dále Francie, Belgie, Finsko, Čína, USA, Taiwan, Turecko.

K projektu: Umělecká činnost obecně umožňuje dětem jiné než racionální poznávání světa - tanec navíc harmonizuje i fyzický vývoj dětí. Tato zkušenost se následně projevuje jako neoddělitelná součást jejich každodenního života a povyšuje jej o duchovní rozměr. Všichni to víme, stále o tom mluvíme, důkazy o blahodárnosti umělecké činnosti na rozvoj osobnosti dítěte už netřeba hromadit, všem je to jasné. Chybí vůle věci změnit – jak veřejnosti, tak i politických činitelů, chybí činy. Projekt Špalíček takovým konkrétním činem je, doufejme že nebude jenom dalším důkazem.


Olga Sommerová

foto

Režisérka, pedagožka. Do r. 1989 režisérka Krátkého filmu Praha, po r. 1989 spolupracuje především s ČT. Natočila okolo stovky dokumentárních filmů, za které získala na třicet cen na domácích i zahraničních filmových festivalech. Zabývá se sociálními tématy, významnými osobnostmi, feminismem a aktuálními tématy naší země. Od r. 1991 vyučuje na pražské FAMU. Je autorkou úspěšných knih vzniklých na základě úspěšného filmu O čem sní ženy, poté O čem sní muži. Je čestnou předsedkyní společnosti B. Němcové.

K projektu: Na projektu mě zajímá jeho sociálně výchovný aspekt, proměna dětí při setkání s ušlechtilou hudbou a při práci na společném díle. Vzhledem k tomu, že film bude natáčen sběrně v průběhu jednoho a půl roku, bude proměna zaznamenána autenticky a tím bude i potvrzen smysl projektu.


Jakub Hrůša

foto

Patří k nejúspěšnějším mladým českým dirigentům. V r. 2000 byl oceněn v soutěži PJ, 2003 se stal laureátem mezinárodní soutěže dirigentů „Lovro von Matačić“ v Záhřebu. V r. v 2002 se stal šéfdirigentem Pražského studentského orchestru, 2002–2005 byl asistentem šéfdirigentů České filharmonie.Věnuje se také opeře. V r. 2001 nastudoval ve světové premiéře dílo Marka Ivanoviče Dívka a smrt, spolupracuje s Národním divadlem v Praze. Od 2005/06 působí jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, stal se hlavním dirigentem Pražské komorní filharmonie a asistentem šéfdirigenta Orchestre Philharmonique de Radio France Myung-Whun Chunga (2005/06). Spolupracuje s řadou zahraničních těles. Od 2006 uzavřel exkluzivní nahrávací smlouvu se společností Supraphon Music. V současné době je zastupován významnou britskou agenturou IMG Artists.


Ivan Adam

foto

Architekt, scénograf, žák J. Svobody. Asistentem J. Svobody při realizaci Odyssea v Laterně magice /1988/89/, dlouhodobě spolupracuje s Konzervatoří Duncan Centre, dále s divadlem F.X. Šaldy, s Divadlem na provázku. Jako architekt spoluautorem návrhu obytných domů Parukářka, interiéru Náprstkova muzea, 1990/91 koordinátorem českého konsorcia Rehabilitace Smíchova.


Aleš Březina

foto

Skladatel, muzikolog, hudební dramaturg, ředitel Institutu B. Martinů v Praze. Mezinárodně uznávaný specialista na život a dílo B. Martinů. Autor hudby k filmu Knoflíkáři /1998/, Musíme si pomáhat /2000/, Horem pádem /2004/, Kráska v nesnázích / 2006/, Obsluhoval jsem anglického krále /2007/ ad. Pro zpěvačku S. Červenou napsal melodram A-ha! , v r. 2007 operu o procesu s M. Horákovou Zítra se bude. Je členem řady českých i zahraničních odborných společností, umělecké rady Národního divadla a Pražského jara. Iniciátor projektu Martinů Revisited.

K projektu: Špalíček bude jedním z nejvýznamnějších počinů celých oslav výročí B. Martinů. Spojením profesionálních umělců s dětmi ze základních a středních škol dojde k dlouhodobému setkávání dvou skupin lidí, kteří se mohou navzájem velmi obohatit. Pravidelný kontakt neprofesionálů s oblastí tzv. vysokého umění umožní sledovat vliv umění na mladé lidi, kteří by s ním jinak do styku zřejmě nepřišli. Dokument O.Sommerové pak tuto jednotlivou zkušenost zachytí a zpřístupní širokému počtu diváků u nás i v zahraničí.


Lenka Dohnalová

foto

Muzikoložka, organizátorka. Specialistka na analýzu hudební kultury, elektroakustickou hudbu, sémiotiku.Ředitelka mezinárodní kompoziční soutěže elektroakustické hudby Musica nova /od 1996/, koordinátorka Roku české hudby 2004, kurátorka české expozice MIDEM /od 2005/, tajemnice české sekce Mezinárodní hudební rady při UNESCO České hudební rady /od 1993/, koordinátorka české části projektu B. Martinů Revisited 2009. Autorka knih Estetické modely evropské elektroakustické hudby /1998/, CD katalogu české elektroakustické hudby /2000/, publikací Czech Orchestras /2005/, Czech Music Guide /2006/.

K projektu: K iniciaci projektu Špalíček mne inspiroval velmi úspěšný projekt Berlínské filharmonie Rhythm is it! Zvláštní metodické jádro projektu spočívá v dlouhodobé společné práci profesionálů s naprostými amatéry na významném uměleckém díle. Původně zcela nezasvěcené a mnohdy nezainteresované děti z různých vrstev a původu pak tancují společně s profesionály na veřejném představení.Výročí B. Martinů je příležitostí, jak k takovému záměru užít zajímavou českou hudbu, zařadit ji do výrazného kontextu velkého projektu Martinů Revisited a poté se podělit o výsledky s co největším okruhem lidí u nás i v zahraničí i prostřednictvím filmového dokumentu.


Realizační tým

E. Blažíčková (Konzervatoř Duncan Centre) – realizace taneční části
D. Hoštová, V. Kacianová, Z. Sýkorová, J. Malík, J. Hudečková, L. Čapková – lektoři DC
R. Otépka (PKF) – realizace hudební části
O. Sommerová - režie sběrného dokumentu a dokumentárního záznamu
ČT – produkce sběrného a filmového dokumentu
A. Březina (Institut Martinů) – odborný poradce
L. Dohnalová (Institut umění-Divadelní ústav) – produkce, koordinace

Umělecký tým

Pražská komorní filharmonie, J. Hrůša-dirigent

Bambini di Praga
Pražský filharmonický sbor

E. Blažíčková – choreografie
I. Adam – scénografie
J. Beneš Mc Gadie – light design
K. Štefková - kostýmy
O. Sommerová – režie filmového dokumentu
O. Špátová - kamera

 

Spolupracující školy

ZŠ Barrandov, Grafická, Vlkova, Chmelnice, Drtinova, Plzeňská


čtvrtek 30.06.2022
svátek má Šárka

Hlavní producent:
Institut umění - Divadelní ústav