rezervace vstupenek - Špalíček/B. Martinů - Kongresové centrum Prahacz  |  en  
 

  Aktuality

PROJEKT: ŠPALÍČEK BOHUSLAVA MARTINŮ


Ocenění Nadace Vize 97

Dokument režisérky O. Sommerové o projektu Špalíček "Drž rytmus!" obdržel na MTF Zlatá Praha 2010 ocenění Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových.
Dokument v produkci ČT vznikl za spolupráce HS IDU.

další

Informativní zpráva o průběhu nacvičování a výsledcích práce pedagogů

Projekt Špalíček na hudbu B. Martinů je rozsáhlý edukativní počin, zaměřený na hudební a taneční vzdělávání dětí ze základních a středních škol.

Cílem českého projektu „Špalíček“ je zapojit aktivně do procesu tvorby uměleckého díla děti a mládež, které nemají dosud žádnou zkušenost ani zvláštní identifikované dispozice pro taneční či jiné umění, jsou z různých sociálních a národnostních skupin (cca 150 dětí ve věku 8-15 let) v kombinaci s dětmi poučenými a pohybově talentovanými (Konzervatoř Duncan centre) a profesionálů.

Těžiště nácvikové etapy v roce 2008 spočívá v konkrétní „terénní práci“ – nácviku choreografie s různě disponovanými dětmi školního věku. Taneční pedagogové se vyrovnávají u jednotlivých žáků základních škol s různou mírou zkušeností s pohybem, prostorovou a pohybovou koordinací, muzikálností a různou mírou vnímavosti a ochotou spolupracovat. Pedagogická práce choreografů, kteří nacvičují v jednotlivých základních školách Prahy 3 a 5, v průběhu procesu přináší již viditelné výsledky, které si navzájem ověřují při společném nácviku na půdě Konzervatoře Duncan centre, kde se žáci všech základních škol setkávají se studenty KDC, kteří jsou součástí zapojování se do společného nacvičování.

Dramaturgické pojetí projektu pokračuje v nácviku s jednotlivými žáky základních škol, studenty konzervatoře DC a zapojování profesionálních tanečníků do nácviku.

Termíny společného nácviku v TJ Žižkov od ledna 2009 a od dubna do června 2009 v TJ Sokol Praha, Královské Vinohrady: 9.1., 6.2., 20.2., 6.3., 20.3., 3.4., 17.4., 15.5., 22.5., 29.5., 5.6., 10.6. a 11.6.2009 (od 09:00 hod. do 12:00 hod.). Zároveň pokračuje pravidelný nácvik v ZŠ (viz přiložený rozpis).

Konečný choreografický tvar dozná řadu změn v závislosti na novém početnějším obsazení (celkem 150 tanečníků) na základě scénických a kostýmních řešení. Choreografka Eva Blažíčková, scénograf Ivan Adam, light designer Jan Beneš a kostýmní návrhářka Kateřina Štefková se shodli na variantě „otevřený prostor“ tak, aby všichni tanečníci mohli být po celou dobu představení přítomni v jevištním prostoru (i když ne hracím). Kostýmní návrhářka předložila kostýmní návrhy, které byly celým týmem odsouhlaseny. Pro choreografické ztvárnění vybrala choreografka Eva Blažíčková celkem 20 skladeb, z kterých vytvořila čtyři obsahové celky: HRY, LEGENDA O SVATÉ DOROTĚ, ROMANCE Z PAMPELIŠEK a SVĚT LIDÍ (viz přiložený seznam skladeb).

Průběh příprav, zkoušek, debat a všeho dění kolem nácviku je pravidelně fotograficky dokumentován. Na dodaných fotografiích jsou vidět jednotlivé pohybové rozdíly mezi žáky, jak různé skupiny zvládají nácvik a s jakým elánem se vypořádají s připravovaným projektem. Závěrečná společná zkouška roku 2008 byla veřejně přístupna jak pedagogům ze zúčastněných škol tak i ostatním zájemcům.

Zároveň režisérka Olga Sommerová pořizuje sběrný filmový materiál, který průběžně zaznamenává vývoj celého nácviku projektu od začátku až po závěrečné představení. Sleduje nejen uměleckou realizaci, ale především dokumentuje společnou práci nezkušených dětí s profesionály na jednom významném scénickém díle, vývoj postojů a názorů všech účastníků, předpokládaný proces integrace a motivace dětí (zčásti rómské), reakce okolí.


čtvrtek 30.06.2022
svátek má Šárka

Hlavní producent:
Institut umění - Divadelní ústav